DL byder Jessing velkommen tilbage til sponsorteamet
AKTUELT / 02.07.15

Byrumsinventar - stærke og holdbare produkter i tidløst design
Jessing bliver en del af Flexi Group og dermed større.
1. maj 2015 overtog Flexi Group aktiviteterne i familiefirmaet Jessing, stiftet i 1982. I forbindelse med opkøbet, omdannes firmaet til et aktieselskab og tidligere direktør og ejer, Henrik Jessing, fortsætter som salgschef hos Jessing A/S. Telefonnumre, mailadresser og hjemmeside er helt uforandrede.
For at styrke Jessings innovation og udvikling på både markeds- og produktniveau er beslutningen om at sælge Jessing den helt rigtige – Jessing A/S vil sammen med 4 andre selskaber, i Flexi Group, være en del af den store firmagruppe, hvor synergien er til at få øje på. Flexi Group består af selskaber, som bevæger sig indenfor produktion, byggeri og handel.
Flexi Metal A/S – datterselskab i Flexi Group – har gennem en længere årrække været tæt samarbejdspartner med Jessing. Derfor er overtagelsen en stor styrke for begge selskaber. Det gamle familiefirmas filosofi om, at fremstille klassiske produkter til bymiljøer og grønne områder, i absolut højeste kvalitet, passer perfekt til Flexi Group.
På Have- og Landskabsmessen i Slagelse i august 2015 er der som altid, mulighed for at besøge Jessing A/S.
Vi ser frem til et fortsat godt samarbejde med kunder, leverandører og andre forretningsforbindelser.
Nyheder

Plads til bynatur – Skovbrynet Basecamp, Lyngby / Kragh & Berglund
Læs mere