Efterlysning: Danske kvinder inden for arkitektfagene 1925-75
AKTUELT / 06.01.21

Illustration: Liv Løvetand
Kender du nogen, der kender nogen?
Det nystartede KU forskningsprojekt ’Kvinder i dansk arkitektur’ søger erindringer fra eller om kvindelige landskabsarkitekter, byplanlæggere og bygningsarkitekter, som var aktive i perioden 1925-75.
I Danmark ved vi kun meget lidt om de mange kvinder, som arbejdede inden for arkitektfagene i perioden. For at skrive deres historie har forskningsgruppen brug for hjælp fra nulevende slægtninge, venner, kolleger og fra kvinderne selv.
Har du tegninger, fotografier, erindringer eller historier, som kan støtte forskningen?
Giv dit besyv med via projektets hjemmeside www.womenindanisharchitecture.dk
Projektet ledes af Svava Riesto og Henriette Steiner, begge lektor, Sektion for Landskabsarkitektur og Planlægning, Københavns Universitet. Arkitekturhistoriker Jannie Rosenberg Bendsen er ansat som post.doc. i projektet, som også består af designer Liv Løvetand, kommunikationsmedarbejder Mathilde Merolli og studerende Frida Irving Søltoft.
Forskningsprojektet er forankret på Sektion for Landskabsarkitektur, Institut for Geovidenskab og Naturforvaltning på Københavns Universitet.
Nyheder

Plads til sammenhæng – Sundstrup Havn, Viborg / ArkPlan Landskabsarkitekter
Læs mere