Medlemstilbud "Folk & Fortællinger fra Det Tabte Land"
AKTUELT / 12.04.21

Som medlem af Danske Landskabsarkitekter kan du købe tobindsværket om århundreders danske landvindingsarbejder til en særlig pris
Du har nu muligheden for at dykke ned i tobindsværket ”Folk og Fortællinger fra Det Tabte Land ” af Kjeld Hansen, der indholder 361 helstøbte fortællinger om de mænd, der formede nutidens danske naturlandskab, og om de 361 steder – de udtørrede søer og kultiverede inddæmninger -, som de stod bag.
Udsalgsprisen på tobindsværket ”Folk og Fortællinger fra Det Tabte Land” er 499,- kr. pr. bind. Medlemmer af DL, og øvrige læsere af Landskab, kan nu købe begge bind for 600 kr., inkl. porto.
Rigt illustreret med gamle billeder og originale kort, berettes der i de to bind om store håb og gyldne drømme, om visioner og dristig satsning i kampen for at vinde nyt land.
Bestilling
Bestilling skal ske ved indbetaling på konto 8401- 1024167 eller mobilepay 26215326 – husk at angive din adresse samt (DL).
Materialet er også tilgængeligt her: www.dettabteland.dk/
Snyd heller ikke dig selv for at læse stud.hort arch. MDL og redaktionsmedlem Mette Juhl Jessens artikel “Solkær Enge – hvor åen bestemmer igen”, der netop er udkommet i Landskab 2 2021. Artiklen er skrevet på baggrund af interview med forfatter Kjeld Hansen, og med udgangspunkt i omtalte værk.
Du kan også gå i DL’s arkiver og læse artiklen ”Solkær Enge, et naturgenopretningsprojekt – fra vision til virkelighed” af Rita Larsen og Carsten Ørnholt i Landskab nr. 2/1998. Artiklen kan downloades her: www.landskabsarkitekter.dk/tidsskrift/
Nyheder

Plads til kystsikring – Kystsikring og Strandbeskyttelse, Nørre Lyngby / NATOUR
Læs mere

