Ugens sponsortip fra VEJ-EU
AKTUELT / 02.07.19

Foto: Lars Therkildsen, HOFOR
KUNSTEN AT SAMARBEJDE OM KLIMATILPASNINGSPROJEKTER
Tirsdag d. 1. oktober 2019 gentager vi sidste års succes og afholder en klimatilpasningskonference. I år med titlen ”VEJVAND, BYRUM & KLIMATILPASNING 2019”.
Konferencen er blevet til med henblik på at skabe et fælles forum, hvor de mange forskellige fagområder, fx lovgivende myndigheder, forsyninger, kommuner, vejmyndigheder, planlæggere og rådgivere, kan komme i dialog.
Der er fokus på at skabe åbenhed og dialog på tværs af fagområder, så udfordringer kan løses og vigtige erfaringer og ny viden deles.
Kom bl.a. og hør administrerende direktør Lars Therkildsen, HOFOR, fortælle om deres erfaringer med at lave nytænkende klimatilpasningsprojekter i hovedstadsområdet.
Konferencen tilbyder desuden tre forskellige spor i år, så du kan vælge de temaer, der er vigtigst for dig: SPOR 1: Jura & afvanding, SPOR 2: Forskning & erfaring og SPOR 3: Projekter.
SE HELE PROGRAMMET OG TILMELD DIG
Nyheder

Plads til eventyr - H. C. Andersens Hus og Have, Odense / MASU Planning
Læs mere

