WERK søger skitserende landskabsarkitekt

AKTUELT / 03.04.24

Skybrudssikring af Carl Nielsens Alle. Foto: WERK

WERK Arkitekter søger i øjeblikket en skitserende landskabsarkitekt til at være en del af et kreativt hold af passionerende arkitekter, landskabsarkitekter og planlæggere. De primære arbejdsopgaver vil være skitsering og udvikling af byrum- og landskabsprojekter i projekternes første faser i samarbejde med det aktuelle team der er sat på opgaven. Lyder det som noget for dig? Så læs stillingsopslaget her


Om jobbet

Som kollega ved WERK vil de blive en del af en ambitiøs og inspirerende tegnestue med højt til loftet, albuerum og masser af hjerterum. Du kommer til at arbejde sammen med et kreativt hold af passionerede arkitekter, landskabsarkitekter og planlæggere. Som skitserende landskabsarkitekt omfatter dine primære arbejdsopgaver skitsering og udvikling af byrums- og landskabsprojekter i projekternes første faser i samarbejde med det aktuelle team på opgaven.


Om dig

  • uddannet landskabsarkitekt eller arkitekt.
  • min. 3-5 års erfaring med skitsering og udvikling af byrums- og projekterprojekter fra en tegnestue.
  • en stærk formgiver og konceptudvikler på landskabsprojekter i alle skalaer
  • kendskab til et landskabsprojekts byggesten, herunder terræn, beplantning og belægninger
  • erfaring med Auto-Cad og 3D skitsering i enten Archicad eller Rhino
  • en erfaren bruger af Adobe-pakken, herunder InDesign og illustrator
  • selvstændigt og struktureret i dit arbejde og bevarer overblikket, også når du arbejder på flere projekter.

Ansøgning

Send din ansøgning inkl. portfolie og CV sendes til [email protected]

Skriv ”Landskabsarkitekt 24_01” i emnefeltet.

Samtaler afholdes løbende.

Spørgsmål kan rettes til Signe Hertzum på 93 87 78 04.

Vi glæder os til at høre fra dig!


Om WERK

WERK er en progressiv tegnestue, og vi skaber smukke, levende og langtidsholdbare byer. Vi udvikler unikke koncepter inden for byggeri, byrum og byplanlægning. Komplekse problemstillinger omsætter vi til enkle løsninger med stærk identitet. Vi arbejder for det private, det offentlige og pensionsselskaber. Her er kunstnerisk kreativitet, høj faglig ekspertise og store ambitioner på vores bygherres vegne. Hos os skal det være sjovt og rart at være på arbejde, ligesom det skal være en god oplevelse for vores bygherrer at være en del af holdet.

Vores referencer indenfor planlægning, byrum og landskab omfatter bl.a. helhedsplanen for Grønttorvet, Museumshaven ved Statens Museum for Kunst, Ottilia Jacobsens Plads i Carlsberg Byen og Carl Nielsens Allé i København.

Foto: WERK

Plads til sammenhæng – Sundstrup Havn, Viborg / ArkPlan Landskabsarkitekter

Læs mere

Vi bruger cookies for at forbedre din oplevelse af vores website. Ved at benytte vores website accepterer du brugen af cookies.

Cookiepolitik >