Beretning fra IFLA og IFLA Europe v/ Elzelina Van Melle

AKTUELT / 15.03.23

Fra Nordisk møde i Helsinki. Kaisaniemi Botaniske Have med det smukke væksthus tegnet af Gunnar Nystrøm. Foto Lise Thorsen

Som optakt til launch af Danske Landskabsarkitekters årsberetning, der udkommer i denne måned, bringer vi et udvalg af de mange beretninger, som er med i Kureren. Læs med når vores delegat i IFLA og IFLA Europe beretter

Det internationale arbejde handler hovedsageligt om at deltage til nordiske-, europæiske- og verdensmøder for at pleje eller organisere samarbejdet mellem DL, IFLA og de nordiske foreninger. Vi fokuserer typisk om emner som kan interessere vores medlemmer og vores forening.

I 2022 var den nuværende IFLA delegat Elzelina van Melle på barsel. Jeremy Denis, tidligere IFLA-delegat har derfor repræsenteret Danmark i både IFLA møder i Syd Korea i august og sammen med bestyrelsesmedlem Lise Thorsen i Helsinki i oktober. Meget af teksten nedrunder er opsamlet fra de mere detaljerige rapporter som de har skrevet til DL’s nyhedsbreve fra d. 31.08.2022, d. 06.09.2022, og d. 14.11.2022.

Hele 28 medlemslande var samlet på Aalto Universitet i Helsinki til IFLA Europes generalforsamling

IFLA EUROPE

IFLA Europes bestyrelse består af: Katerina Gkoltsiou, President, Diana Culescu, Secretary General, John Boon, Treasurer, Darija Perkovic-Bosnjak, Vice President Communications, Margarida Cancela d’Abreu, Vice President Education, og Didier Vancutsem, Vice President Professional Practice

Under emnet Boldness and Beauty blev IFLA Europe kongres og generalforsamling holdt i Finland 13. -16. oktober 2022. Årets tema udpeger især landskabsarkitekten som nøgleperson i den grønne omstilling, da vi besidder en unik egenskab i at kombinere teknik og skønhed.

Samarbejdet med Council of Europe samt søgning af EU-finansiering for projekter har været IFLA Europes hovedfokus i år. Derudover arbejder IFLA Europe bestyrelsen på nødvendige ændringer af sine ”Statutes and regulations” da det blev godkendt til generalforsamlingen i Helsinki.

UDDANNELSE: Brochuren ”Hvorfor IFLA Europe-anerkendelse af uddannelser er en god idé” findes online på hjemmesiden. I Danmark er ingen af vores uddannelser på nuværende tidspunkt godkendt af IFLA Europe og dette kan betyde noget for de danske studerendes fri bevægelse mellem landene, arbejde i øvrige EU-lande mm. DL og IFLA Europe-delegaten skal arbejde videre næste år for at støtte de danske landskabsarkitekturuddannelser om at søge IFLA Europes godkendelse.

PROFESSIONELT PRAKSIS: I 2022 har Climate Change, Agricultural Landscapes, New European Bauhaus, og Professionen Landskabsarkitekt grupper været i gang med forskellige aktiviteter. Blandt andet arbejdes der med en Europæisk udgave af Cirkulær Økonomi eksempelsamling mens dens nye fokus er biodiversitet. New European Bauhaus gruppen er især stærkt aktivt i at sikre at faget er betydeligvis repræsenteret indenfor ”the European Green Deal”.

KOMMUNICATION: Der er meget værdsat at DL sekretariat og medlemmer deler viden med IFLA Europe. Disse deles i IFLA Europes egen nyhedsbrev. IFLA-kommunikations arbejde deles i mellem ”DIGITAL”, ”PUBLICATIONS” og ”EVENTS” og arbejder blandet med udgivelse af brochurer, IFLA Europes Yearbook, udstillinger, scapeworld og Youth Competition. Grupperne leder efter medlemmer der ønsker at hjælpe med disse ting.

ØKONOMI:  IFLA Europe arbejder med realistiske budgetter og det er rart at se at midlerne bruges i arbejdsgrupperne og at der er produktion i disse grupper.

IFLA generalforsamling. Fotos: Lise Thorsen og Jeremy Dennis

IFLA WORLD

IFLA Europes bestyrelse består af:  Bruno Marques, President, Hermann Georg Gunnlaugsson, treasurer, Kharbal Kaltho, chair of Communications and External Relations, Julian Raxworthy, chair of Education and Academic Affairs og  Indra Purs, chair of Professional Policy and Practice.

Det ville være rart hvis IFLA Europe arbejdede mere med interaktion på møderne som IFLA World kan nå at organiseret. På dette års World Council i Gwangju Sydkorea August 2022 var delgaterene blandt andet involveret i at deltage på en undersøgelse af landskabsarkitektfaget som de skulle bagefter dele ud til medlemmerne. Det blev gjort igennem et ”postkort” sendt af Jeremy Denis fra Gwangju d. 31. august 2022 via DLs nyhedsbrev. Undersøgelsen hedder ”Global survey” og henvendte sig til alle praktiserende landskabsarkitekter i verden med formålet i at give et billede af vores profession på globalt niveau. Resultaterne skal nu analyseres og opdateres hvert 5. år.

Ifølge den nyvalgte præsident Bruno Marques’ udsagn, er IFLA en meget aktiv og engageret organisation. Regionernes højner fagets profil og bidrager til en stærk samlet stemme. Delegaterne involveres i at diskutere fremtiden for IFLA og bidrage til at levere de vigtigste opgaver og handlinger, der indgår i forretningsplanen. Derudover er der gjort stort fremskridt igennem det arbejde som hver udvalg udfører med hensyn til uddannelsesstandarder, professionel anerkendelse, kongresser, økonomi og sponsorering. Sammentidligt virker IFLA velforberedte til at håndtere globale spørgsmål som biodiversitetskrisen og derigennem repræsentere professionen i vigtige globale partnerskaber.

Hvert år uddeler IFLA en række priser der er med til at formidle nogle af fagets fremragende repræsentanter. I Sydkorea modtog arkitekt Gloria Aponte IFLA President’s Award som er uddelt for andet år. Dette for at anerkende hendes indsats for IFLA med fundamental betydning for faget på globalt niveau.

Landskabsarkitekt Adriaan Geuze er modtager af Sir Geoffrey Jellicoe Award 2022.

Og for første gang har IFLA tildelt stipendier til 6 studerende for at deltage i IFLAs verdenskongres. IFLA modtog et stort antal ansøgninger og præsenterede første års prismodtagere ved generalforsamlingen i Gwangju.

Fra Nordisk møde i Helsinki. Delegationen af Nordiske repræsentanter fra venstre: Nita Miinalainen, Varpu Mikola, Gertjan Jobse (FIN), Elzélina Van Melle & Iris (DK), Anna Levonmaa, Pia Kuusiniemi (FIN), Ómar Ingpórsson (IS), Lillan Thomsen, Lise Thorsen (DK), Linus Frederiksson, Johan Folkesson (S), Frida Edvardsdóttir (IS), Kathrine Strøm (N) og Christina Capetillo (DK)

NORDISK MØDE

Det Nordiske årsmøde blev holdt i Helsinki i august 2022. På grund af pladsmangel henviser vi her til at læse mere om det nordiske samarbejdet på DLs hjemmeside og nyhedsbrevet fra d 6. september 2022.

Et vigtigt dansk initiativ blev taget i Helsinki, da DL inviterede alle 5 nordiske forening til at underskrive et fælles nordisk udsagn på basis af et dokument udviklet af DL i 2022: 10 Dogmas for Solar Panels of the Future. Dette fælles udsagn er nu på vej til IFLA Europe, som ønsker at overtage stafetten til at skabe et sammenlignende europæisk udsagn omkring energi planlægning.

Plads til sammenhæng – Sundstrup Havn, Viborg / ArkPlan Landskabsarkitekter

Læs mere

Vi bruger cookies for at forbedre din oplevelse af vores website. Ved at benytte vores website accepterer du brugen af cookies.

Cookiepolitik >