DL-bestyrelsens strategiseminar 2019

AKTUELT / 11.06.19

Foto: Bestyrelsen på strategiseminar på Admiral Gjeddes Gaard. Fra venstre: Martin Hedevang Andersen, Frederik Alexander Guntofte (studentermedhjælp), Maria Boe-Whitehorn, Tine Gils, Julie Linke Bank, Susanne Renée Grunkin, Lukas Anker Christiansen, Torben Dam (Tænketanken) & Jakob Sandell Sørensen. Ikke til stede: Catrine Hancke, Ole Mouritzen & Philip Dahlerup. Fotograf: Lillan Thomsen.

DL's bestyrelse har været afsted på det årlige strategiseminar - få et overblik over dagens drøftelser

De smukke og historiske bindingsværkshuse der udgør Admiral Gjeddes Gaard, lagde lokaler til Danske Landskabsarkitekters bestyrelses årlige strategiseminar. Bestyrelsen er netop konstitueret i kølvandet på generalforsamlingen 2019. Generalforsamlingens drøftelser lå derfor friskt i hukommelsen, da DL’s bestyrelse skulle vende foreningens fokus for det næste år.

Medlemspleje højt på dagsordenen

Medlemspleje var et af strategidagens helt store omdrejningspunkter. Bestyrelsens studenterrepræsentant, Lukas Anker Christiansen, havde foretaget en voxpop blandt studerende fra Landskabsarkitektur på Københavns Universitet. Det giver et indblik i, hvordan de studerende forholder sig til foreningen. Derudover havde vi besøg af Torben Dam, der sidder med i DL’s Tænketank. Han havde medbragt nogle perspektiver på, hvordan Tænketanken forestiller sig, at behovet ser ud for fremtidens medlemmer af foreningen.

Foto: Drøftelser på strategiseminar fra Holbergsalen. Fotograf: Frederik Alexander Guntofte.

DL’s arrangementer

DL oplever en stor interesse fra andre organisationer og foreninger, der ønsker at samarbejde om medlemsarrangementer. Vi drøftede hvilken type arrangementer DL vil tilbyde fremadrettet, og hvordan det tydeligøres overfor foreningens medlemmer, at DL meget gerne danner ramme om arrangementer, som medlemmerne selv kan sætte i søen. I samme ombæring tog vi et kig på Årshjulet, der gerne skulle blive et endnu bedre værktøj til, at få DL’s arrangementer ud over rampen.

Nye sponsor-initiativer

Foreningen drøfter muligheden for at tilbyde nogle nye ydelser til sponsornetværket. Nogle forskellige modeller er på tegnebrættet, og vil løbende blive drøftet på bestyrelsesmøderne i løbet af året.

Følg med her på sitet og på foreningens øvrige nyhedsplatforme og læs om de aktiviteter og initiativer som iværksættes af bestyrelsen henover det næste år.

Linjer i Landskabet, Aakirkeby / RUBOW Arkitekter

Læs mere

Vi bruger cookies for at forbedre din oplevelse af vores website. Ved at benytte vores website accepterer du brugen af cookies.

Cookiepolitik >