Forpersonens klumme / Landskabsarkitekturen er en stærk aktør

AKTUELT / 19.12.23

Martin Hedevang Andersen, forperson Danske Landskabsarkitekter. Foto: Henriette Dam Bonde

Forperson Martin Hedevang Andersen, tager afsæt i landskabsarkitektens fortsatte vigtige rolle i løsningerne på diverse samfundskriser, når han i denne klumme runder året af

Af Martin Hedevang Andersen, forperson Danske Landskabsarkitekter / klummen er bragt i Landskab #8/2023.

Vores samfund står over for tre presserende kriser: klimakrisen, biodiversitetskrisen og ulighedskrisen. Disse udfordringer er ikke blot teoretiske scenarier, de er realiteter, der kræver handling. Heldigvis har landskabsarkitekturen positioneret sig som en vigtig del af løsningen på disse komplekse udfordringer, og momentummet i denne disciplin er tydeligere end nogensinde. 

Året har været præget af ekstreme klimahændelser som tørke, kraftig regn, stormfloder og oversvømmelser. Disse hændelser minder os om, at vores nuværende CO2-forbrug kan føre til en global temperaturstigning på 2,9 grader inden 2100. Klimakrisen er en af de væsentligste udfordringer, men den er tæt forbundet med biodiversitetskrisen og ulighedskrisen. 

En samlet forening 

Landskabsarkitekturen har imidlertid vist sig som en stærk aktør i denne kontekst. Som en samlet forening har vi formået at engagere os konstruktivt i udviklingen af fremtidens energilandskaber, diskutere hvordan fremtidens kyster kommer til at se ud og påpeget nødvendigheden af udviklingen af livscyklusberegninger for landskabsprojekter. Vi har sendt vores medlemmer på kurser i biodiversitet og vi har nomineret – og anerkendt – projekter, der adresserer de komplekse problematikker på hver deres måde. 

Mere natur 

Trods vores fremskridt er vi klar over, at der er mere arbejde at gøre. Vi kan ikke hvile på laurbærrene, da behovet for at mindske vores CO2-udledning presser os til vedvarende handling. Derudover er det afgørende at integrere mere natur af høj kvalitet i vores landskaber, i både det åbne land og i byerne. Dette kræver innovative tilgange til faget, der tager hensyn til bæredygtighed, artsrigdom og de mennesker som bebor og bruger de landskaber vi skaber. 

Tage lederskab 

I fremtiden skal vores forening forblive proaktiv og søge nye måder at imødegå udfordringer på. Dette indebærer ikke kun at følge teknologisk udvikling, men også at tage lederskab i at forme fagets udvikling. Dialog og samarbejde i hele byggeriets værdikæde og samfundet er afgørende for at skabe en bæredygtig og retfærdig fremtid. 

Landskabsarkitekturen har momentum, og vi som forening har potentialet til at være nøglespillere i at forme en bedre verden. Ved at adressere klima-, biodiversitets- og ulighedskriserne gennem vores arbejde kan vi bidrage til at skabe en mere bæredygtig og inkluderende fremtid for alle. Lad os fortsætte med at arbejde sammen og opretholde dette momentum, så vores bidrag kan forankre positive forandringer for de kommende generationer. 

Plads til bynatur – Skovbrynet Basecamp, Lyngby / Kragh & Berglund

Læs mere

Vi bruger cookies for at forbedre din oplevelse af vores website. Ved at benytte vores website accepterer du brugen af cookies.

Cookiepolitik >