Indkaldelse til Generalforsamling 2021

AKTUELT / 16.02.21

Foto fra venstre: Tine Gils, Rikke Thiirmann Thomsen, Signe Moos, Julie Linke Bank, Martin Hedevang Andersen, Susanne Renée Grunkin, Catrine Hancke, Maria Boe-Whitehorn, Lukas Anker Christiansen & Emilie Kjeldsen Kjær. Fotograf: Katrine Lundemark

Hermed indkaldes til Danske Landskabsarkitekters ordinære generalforsamling fredag den 19. marts 2021 kl. 15.30

På grund af de ekstraordinære omstændigheder ifm. COVID-19 bliver generalforsamling i år afholdt online via mødeplatformen Zoom.

På generalforsamling kan du høre formand Susanne Renée Grunkin gennemgå beretning for 2020 og bestyrelsesmedlem Julie Linke Bang præsentere foreningens virksomhedsplan for 2021.

I år er der valg til tre bestyrelses– og to suppleantposter samt én studenterobservatør. Derudover er der valg til parlamentarisk revisor og revisorsuppleant, to udvalgs- og én suppleantpost til Landskab redaktionsudvalg. Til Retsudvalget er der ekstraordinært én udvalgspost på valg samt én post til bedømmelsesudvalget (privat ansat). Alle MDL ́ere er velkommen til at stille op til valg.

Fraværende medlemmer kan stemme ved fuldmagt til generalforsamlingen. Bemærk at fuldmagt skal udstedes og medbringes af fuldmagtsindehaveren til GF samt sendes til dl@landskabsarkitekter.dk senest den 14. marts. Download og læs mere i indkaldelsen herunder.

OG ingen generalforsamling uden et særligt fagligt boost som denne gang bliver en videosamtale med DLs æresmedlem Stig L. Andersson. Derudover glæder vi os til at præsentere en teaser til foreningens 90 års jubilæumsarrangement og Nordisk kongres som løber af stablen til september i år.

Det er tid til tilmelding!

Tid: Fredag d. 19. marts 2021, kl. 15.30
Sted: Online via mødeplatformen Zoom
Tilmeldingsfrist: 14. marts 2021
Tilmelding via dit medlemslogin – Zoom-mødelink bliver sendt til tilmeldte deltagere forud for generalforsamlingen som desuden får tilsendt Kureren med posten. Afstemningslink oplyses umiddelbart forud for hver enkelt afstemning. Afstemning forgår via platformen Mentimeter.

 

Officiel indkaldelse kan downloades her.

Foreløbig dagsorden kan downloades her. Har du andre emner der ønskes behandlet på generalforsamlingen, skal sekretariatet modtage din henvendelse senest 26. februar 2021.

Plads til naturen – Remiseparken, København / BOGL

Læs mere

Vi bruger cookies for at forbedre din oplevelse af vores website. Ved at benytte vores website accepterer du brugen af cookies.

Cookiepolitik >