AFLYST - Årets festforelæsning med fokus på verdensmålene
AKTUELT / 10.03.20
Danske Landskabsarkitekter og Københavns Universitet inviterer til åben forelæsning og debat med Steen Hildebrandt, professor emeritus, ph.d., Aarhus Universitet
Pga. Corona-situationen har regeringen udstedt anbefalinger til bl.a. foreninger om at aflyse større indendørs arrangementer over 100 personer de næste to uger – til og med den 27. marts. Derfor aflyses arrangementet med Steen Hildebrandt – og vi planlægger at afholde det på et senere tidspunkt.
Som optakt til foreningens årlige generalforsamling, inviterer Danske Landskabsarkitekter i samarbejde med Københavns Universitet, Institut for Geovidenskab og Naturforvaltning, Landskabsarkitektur og planlægning til forelæsning og debat.
FNs Verdensmål – vores nye bundlinje
Om bæredygtig global udvikling, Verdensmålsbarometret og hvad landskabsarkitekterne kan bidrage med.
Landskabsarkitekter ønsker at bidrage til den gode forandring og til at spille en aktiv og tydelig rolle sammen med andre store spillere inden for bæredygtig udvikling. Det bliver afsat tid til spørgsmål og debat med dette fokus.
Bæredygtig global udvikling
FN har udformet 17 verdensmål, men det tog sin tid for Danmark at få disse på dagsordenen. Her har Steen Hildebrandt gjort et bemærkelsesværdigt arbejde. Bl.a. som redaktør på bogen ”Bæredygtig Global Udvikling – FN´s 17 verdensmål i et dansk perspektiv” er han i Danmark en toneangivende og dagsordenssættende stemme på området.
Festforelæsningen er gratis og åben for alle.
Program:
14:00-14:10 Danske Landskabsarkitekters formand Susanne Renée Grunkin byder velkommen og introducerer temaet
14:10-14:15 KU byder velkommen og fortæller om deres vinkel på verdensmålene
14:15-14:25 Arkitekt MAA Dorte Kirstine Sibast, Arkitektforeningen & repræsentant for UIA fortæller om Verdensmålsbarometret som konkret værktøj
14:25-15:05 Professor emeritus Steen Hildebrandt – FNs klimamål
15:05-15:25 Spørgsmål og dialog
15:25-15:30 Susanne Renée Grunkin afrunder
Arrangementet afholdes på Københavns Universitet, Bülowsvej 21A på Frederiksberg i AUD CPSC, og vil være efterfulgt af Danske Landskabsarkitekter ordinære generalforsamling for medlemmerne.
Tid: 27. marts 2020 kl. 14:00 – 15:30.
Sted: Københavns Universitet, Bülowsvej 21 A, AUD CPSC, 1870 Frederiksberg.
Tilmelding: Medlemmer af DL via dit medlemslogin, her kan du tilmelde dig festforelæsning, generalforsamling og middag til generalforsamling. Alle tre dele skal tilmelde separat.
Tilmelding til forelæsning for Ikke-medlemmer via Billetto.
Tilmeldingsfrist senest d. 25. marts 2020.
Nyheder

Plads til kystsikring – Kystsikring og Strandbeskyttelse, Nørre Lyngby / NATOUR
Læs mere